Rozhodčí
 

Talentovaní rozhodčí – tentokrát na ledě

07.04.2014, 11:15 | Dr. Václav Mitáš

Talentovaní rozhodčí – tentokrát na leděMladí hokejisté 8. tříd a mladší dorostenci se střetli o titul mistra republiky ve svých kategoriích na pětidenním turnaji ve Zlíně. Jejich zápasy řídili vybraní talentovaní rozhodčí z rozvojového programu. Komise rozhodčích ČSLH tak navázala na tři úspěšné semináře v Přerově, Třebíči a Berouně.

 
 
Pořadatelé letos vzhledem k významu turnaje požádali o nasazení arbitrů přímo komisi rozhodčích ČSLH a ta se rozhodla pozvat mladé talentované rozhodčí, zařazené do projektu, který pro ně připravila od počátku letošního roku. „Uspořádali jsme tři regionální semináře spojené se sledováním utkání a změnili jsme nasazování delegátů tak, abychom o rozhodcovských nadějích měli co nejvíce zpráv. Do Zlína jsme pozvali ty, kteří na sebe v závěrečných bojích soutěží nejvíce upozornili, abychom měli na jedné straně příležitost vidět je přímo v akci a aby na straně druhé také oni mohli využít spolupráce s extraligovými delegáty a rozhodčími“, vysvětluje předseda komise rozhodčích ČSLH Pavel Halas.

Na plochách zlínských stadionů se tak vystřídalo více než třicet arbitrů, kteří měli skutečně nabitý program. Denně řídili zpravidla dva zápasy, k tomu vykonávali funkci brankových rozhodčích a ve zbývajícím čase měli sledovat výkony svých kolegů. Kolotoč se ovšem nezastavil ani večer – to se sešli v hotelovém salonku a společně sledovali videosekvence z odehraných utkání. „Nešlo ani tak o správnost vyhodnocení nedovolené hry, i když i to přišlo na přetřes. Zajímal nás celkový projev od bruslení, přes signalizaci a komunikaci až po chování v kritických situacích. Právě možnost sledování sebe samotných a komentáře od předních delegátů a rozhodčích byly podle mě velkou přidanou hodnotou této akce. Pokud vím, podařilo se to u nás vůbec poprvé“, řekl o večerních seminářích vedoucí akce a člen komise rozhodčích ČSLH Luboš Chytil. A mezi delegáty bylo z čeho vybírat – do Zlína našel vedle Pavla Halase i jeho někdejší čárový partner a současný delegát ELH Jaromír Brázdil a extraligoví sudí René Hradil, Radek Husička, Pavel Mikula, Milan Minář a Rudolf Tošenovjan.

Podle spolupracovníka komise rozhodčích Václava Mitáše, který se podílí na přípravě realizaci rozvojového programu, je spolupráce se zkušenými rozhodčími klíčová: „Dokáží vytvořit velmi příjemnou týmovou atmosféru, své mladší kolegy opravdu podpořit a přitom jim velmi otevřeně říci, kde všude mají prostor ke zlepšení. A pro ně je příležitost řídit utkání pod supervizí extraligového delegáta nebo rozhodčího něčím naprosto mimořádným. Všichni si této příležitosti váží – vždyť se také bez nároku na cestovné sjeli od Plzně až po Český Těšín“, vysvětluje pedagog a profesní kouč. „Je zajímavé sledovat jejich rozhodcovský i lidský vývoj i v průběhu jedné či dvou sezon. Někteří nasávají poznatky jako houba a hned v následující třetině je aplikují na ledě, jiní jsou sebevědomí a své postoje se snaží hájit. Po mém soudu je právě otázka vyrovnaného sebevědomí a pokory jednou z klíčových pro úspěšnou rozhodcovskou kariéru“.

Ačkoli jednotlivé výkony budou ještě detailně vyhodnoceny, lze už nyní konstatovat, že turnaj byl z pohledu rozhodčích úspěšný. Hokej je emotivní sport a nelze očekávat stoprocentní chválu, a tak lze konstatování vedení turnaje, že o rozhodčích téměř nevěděli a nemuseli řešit žádnou stížnost za solidní úspěch.

Ačkoli hokejová sezona téměř končí, pro rozhodčí z rozvojového programu to neplatí. Úkoly pro nejbližší období shrnul sekretář komise rozhodčích ČSLH Rudolf Potsch: „Čeká nás vyhodnocení zlínského turnaje. Lektoři semináře v nejbližších dnech zašlou svá hodnocení, rozšíříme je o poznatky z předchozích zpráv delegátů a předložíme komisi rozhodčích s konkrétními návrhy. V květnu připravíme seminář, kde budou vedle přednášek na programu také individuální pohovory s talentovanými sudími a doporučení pro přípravu na další sezonu“.

Konečné shrnutí patří předsedovi komise rozhodčí Pavlu Halasovi:

Jak hodnotíte první měsíce programu rozvoje rozhodčích?
Především jsem rád, že se díky podpoře výkonného výboru ČSLH podařilo takový program spustit. Rádi bychom navázali na úspěchy programu pro profesionální rozhodčí, z nichž nyní čerpáme. Antonína Jeřábka a Vladimíra Šindlera, kteří se společně se Zuzanou Svobodovou a Ilonou Novotnou poměrně dobře prezentovali v Soči, doplní na nadcházejícím mistrovství světa Martin Fraňo a Vít Lederer. Své reprezentanty jsme měli a ještě budeme mít také na dalších vrcholných akcích IIHF. Chceme však připravit mladé rozhodčí, kteří by postupně měli začít přebírat zkušenosti od starších kolegů a doplňovat je na extraligových stadionech. Z toho, co jsem ve Zlíně viděl a ze zpráv svých kolegů se domnívám, že v horizontu dvou let by do extraligy mohli někteří hlavní i čároví rozhodčí nahlédnout. U dalších to třeba nebude tak rychle a záleží jen na nich, jak dokážou aplikovat poznatky i zkušenosti z programu a přetavit je do výkonů na ledě.

Co máte v plánu pro nejbližší období?
Počkáme na detailní vyhodnocení turnaje a výsledků zpráv delegátů i na výsledky květnového semináře a uděláme revizi seznamu rozhodčích zařazených do projektu. Poradíme se v komisi a vybereme ty nejtalentovanější, u nichž se pokusíme se prohloubit jejich spolupráci s profesionálními rozhodčími a naším spolupracovníkem Václavem Mitášem. Také bychom se rádi ještě více zaměřili na práci s čárovými rozhodčími, což bude mít v gesci Luboš Chytil, který bude jistě spolupracovat s nejzkušenějšími extraligovými rozhodčími, například s dvojicí Stanislav Barvíř – Petr Blümel nebo s Romanem Pouzarem či Rudolfem Tošenovjanem, kteří se už podíleli na programu některých seminářů. Také se ukázala nutnost více hovořit o spolupráci mezi hlavními a čárovými. U vybraných talentů se chceme zaměřit i na celkový rozvoj osobnosti, kondiční přípravu a máme samozřejmě i další plány.

Fotografie z utkání

Na buly Vladislav Bernard


Situace bylo podle Josefa Špůra v souladu s pravidly


Trestající Tomáš Battěk, vpravo od něj Josef Špůr


Utkání společně sledují René Hradil a Václav Mitáš (zleva)


Rozhovory talentů se zkušenými kolegy byly v pohodové atmosféře – René Hradil a Matěj Sýkora

 
Aktuální články
Kalendář
Zpět
květen 2018
Dopředu
 
POÚTSTČTSONE
 
1
2
3
Doporučujeme
 
 
 
 

Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
 
Kontakt

Český svaz ledního hokeje z.s.
HARFA OFFICE PARK
Českomoravská 2420/15
190 00 Praha 9
(zobrazit na mapě)


Spolkový rejstřík:
Městský soud v Praze, oddíl 4, vložka 852
IČ: 536440
Č. účtu: ČSOB 90718453/0300
Tel: +420 211 158 003
Fax: +420 233 336 096
E-mail:
office@czehockey.cz


Copyright

Copyright © 2018 – Ochranné známky, loga a fotografie z tohoto webu je možné použít pouze s výslovným souhlasem ČSLH.

RSS kanál

Hokej.cz

Novým trenérem národního týmu by se měl stát Miloš Říha
(23.05.2018) Novým trenérem českého národního týmu by se měl stát Miloš Říha. Výkonný výbor ČSLH ...

 

Přestupy z WSM Ligy ONLINE: Matouš Kratochvíl opouští Přerov
(22.05.2018) Prvního května začíná v českých hokejových soutěžích přestupové období. Z dění ve WS...

 

Od mistra k nováčkovi. V Energii budou hostovat brněnští Havránek a Vágner
(22.05.2018) Karlovarská Energie hlásí po svém návratu mezi tuzemskou elitu první posily. Její kádr dopln...